Krymlov
První písemná zmínka o Krymlově (Kromenau) pochází z roku 1360, kdy je v zápisu královské komory uváděna jako součást černokosteleckého panství. V roce 1413 je zmiňována jako součást zboží Sázavského kláštera.
Po husitských válkách se dostala do majetku pánů z Dubé, což dokládá zápis z roku 1445, v roce 1474 ji vlastnila Pražská univerzita (Karlova).
V polovině 16. století připojili Krymlov ke svému černokosteleckému panství Smiřičtí a jeho součástí zůstal do roku 1788, kdy byl připojen ke Šternberskému zásmuckému panství, jehož součástí zůstal do zrušení patrimoniální správy v roce 1848.
V letech 1850-68 náležel Krymlov do okresu Černý Kostelec (Kostelec nad Černými lesy), 1868 - 1960 do okresu Český Brod, v letech 1960 - 2007 do okresu Kolín a po reorganizaci státní správy v roce 2007 připadlá do okesu Praha-východ.
PŮVOD NÁZVU
Název obce pochází od staroslovanského jména Krumen, což byl stařešina rodové osady. Obyvatelé této osady tedy byli nazýváni staročeským slovem Krumnuova nebo lid Krumnuov, objevuje se také označení Gromen nebo Kromenau. V průběhu 16. století se ustálil název Krymlov, který se používá dodnes.
Krymlovem prochází prehistorická obchodní stezka tzv. - Čertova brázda -wikipedia, Čertova brázda - cestyapamatky.cz
V severozápadní části obce se nachází Kaple pany Marie z 19. století, jejíž zvonice má šindelovou stříšku.
Na vystavění kaple se usnesli obyvatelé Krymlova poté, co se v roce 1851 zřítila starší dřevěná kaple, stojící na místě současné stavby. Plány na její vybudování byly vypracovány v roce 1854 a v tomto roce byla i stavba schválena. Vystavěna však byla až v roce 1858, k vysvěcení došlo 12. září 1858 farářem Vincencem Bradáčem. Sešlá kaple byla opravena v roce 1982 místními zedníky Řehákem a Hanzálkem.
Kaple je pod pod správou Řimskokatolické farnosti Kostelec nad Černými lesy Kolínského vikariátu, pravidelné bohoslužby se nekonají.
Text byl použit z webové stránky www.cestyapamatky.cz